Ukazała się artykuł, w którym badacze zadali sobie pytanie czy można za pomocą analizy głosu zrekonstruować wygląd osoby. Autorzy wyszli z założenie, że skoro głos zawiera informacje biometryczne, np. takie dotyczące płci czy wieku, to czy nie można za pomocą odpowiednio ukształtowanych narzędzi spróbować wskazać, jak właściciel głosu może wyglądać. Wyniki, póki co nie są idealne, jednak to dopiero początek. Wydaje się, że jeżeli nastąpi rozwój w tym zakresie, to będzie można wykorzystać tego typu badania w wielu dziedzinach życia, także na gruncie prawa karnego.
Tutaj można zobaczyć jakie efekty daje opisywana w artykule technika:
Po lewej stronie znajdują się wygenerowane twarze, po prawej kilka zdjeć osoby, której głos był rozpoznawnay.
Nietrudno wyobrazić sobie zastosowanie tej techniki na gruncie prawa karnego – osoba, której twarzy nie znamy – np. dzwoniąca z informacją o tym, że w jakimś miejscu jest podłożona bomba, będzie mogła być wskazana za pomocą krótkiego nagrania. O możliwościach rozpoznawiania tożsamości osoby za pomocą analizy jej głosu pisałem w tekście „Technologia rozpoznawania mowy w walce z fałszywymi alarmami bombowymi”.
Listy gończe zawierają zdjęcie osoby, nie zawsze jednak służby są w ich posiadaniu. Jeżeli znamy głos przestępcy, to omawiany program mógłby pomóc wygenerować prawdopodobną twarz sprawcy.
Inny sposób wykorzystania możliwości techniki jest związany z faktem, że służby mają bazę zdjęć potencjalnych niebezpiecznych osób czy też ludzi, którzy mają przeszłość kryminalna – odpowiednie wykorzystanie programu mogłoby wytypować osoby z bazy, które mogą być właścicielami głosu.
Oczywiście są też pewne ograniczenia, których wydaje się, że nie będzie można przeskoczyć, zwracają na to uwagę także badacze, podają przykład włosów, które znaczącą wpływają na nasz wygląd, a nie wpływają na to jaki mamy głos. To samo z innymi ozdobnikami, których są niezależne od włosy – typu okulary czy tatuaże. Badania są jednak obiecujące a autorzy wskazują, że istnieje jeszcze duża przestrzeń do poprawy działania programu.