X

marzec 2016

Drony w służbie zła
Prawo, Technologie
Drony w służbie zła
18 marzec 2016 at 16:15 0

Drony używane wcześniej głównie przez wojsko trafiły w końcu pod strzechy. Nie ma już chyba galerii handlowej czy sklepu z elektroniką, w których nie można byłoby kupić  własnego egzemplarza. Znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach: nagrywają śluby, pomagają PKP w łapaniu złodziei węgla, mają też dostarczać zamówienia  z Amazon’a. Głównie jednak służą do rozrywki, a więc bezcelowego latania po polskim niebie. Beztroska i brak wyobraźni mogą jednak skończyć się dla właściciela drona poważnymi konsekwencjami prawnymi. Jakie więc skutki mogą wiązać się ze zbytnią brawurą w obsłudze drona?

Czytaj dalej ...
Google Glass jako sposób karania przestępców
Filozofia, Prawo, Technologie
Google Glass jako sposób karania przestępców
14 marzec 2016 at 14:06 0

Granica pomiędzy odzieżą a technologią coraz bardziej się zaciera. Ubieralne technologie to szybko rozwijająca się nisza, która opanowuje nowe elementy garderoby. Większość z nich ma nam pomóc poprzez dostarczanie informacji, które pomogą zoptymalizować codzienne czynności. Jednak ich użycie może być inne niż to sobie założyli producenci. Produktem, który może zostać wykorzystany na gruncie prawa karnego są okulary Google Glass.

Czytaj dalej ...
Więzienia na Marsie
Prawo, Technologie
Więzienia na Marsie
9 marzec 2016 at 16:14 0

Patrzenie w piękno rozgwieżdżonego nieba musi rodzić pytania natury ogólnej. Świadomość istnienia ogromnej ilości  galaktyk, gwiazd i planet pozwala też uświadomić sobie jak mała jest nasza planeta i wzbudza pragnienie poznania tak odległych dla nas miejsc. Podbój kosmosu to motyw, który rozpala wyobraźnię od tysiącleci, jednak aż do połowy XX wieku eksploracja kosmosu była jedynie marzeniem. Dopiero rozwój silników rakietowych pozwolił na poważne myślenie o postawieniu ludzkiej stopy na innym ciele niebieskim. W 1969 r. załoga misji Apollo 11 dokonała w tym zakresie przełomu i od tej pory nasz apetyt ciągle rośnie. Ograniczenia jakie nakłada na nas fizyka studzą zapędy podboju innych galaktyk, jednak celem nie mniej ambitnym dla współczesnego człowieka jest załogowa misja na Marsa.

Czytaj dalej ...
Bioniczne oko a prawo karne. O prawnych skutkach rozwoju sztucznych organów
Prawo, Technologie
Bioniczne oko a prawo karne. O prawnych skutkach rozwoju sztucznych organów
3 marzec 2016 at 15:34 0

Ciało ludzkie nie jest niezniszczalne i niestety czasami ulega uszkodzeniom. Poszczególne organy i kończyny mają swoje przeznaczenie i ciężko jest bez nich funkcjonować. Przekonać się o tym można przy okazji zwichnięć, skaleczeń czy złamań – wyłączona czasowo funkcjonalność daje się we znaki podczas wykonywania codziennych czynności. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, których uszkodzenia mają permanentny charakter. Amputacje, choroby czy trwałe urazy drastycznie obniżają jakość życia. Na szczęście współczesna medycyna i technologia dostarczają coraz doskonalsze zamienniki oryginalnych komponentów. Zastanówmy się jak rozwój sztucznych substytutów części ciała ludzkiego może wpłynąć na przepisy kodeksu karnego chroniące życie i zdrowie człowieka.

Czytaj dalej ...